Moda cyrkularna - duże znaczenie sklepów secondhand.

Liczby bardzo rzadko kłamią - 8 mld, tyle co roku wyrzucamy ubrań. Część z nich ląduje na śmietnikach, część w oceanach. Na szczęście coraz śmielej i częściej mówimy o zagrożeniach związanych ze środowiskiem. Na części rynku odzieżowego kultywowany jest model “take, make, waste”, czyli zdobywanie danych surowców przekształcanie, używanie i wyrzucanie, jakże zgubne dla naszej planety. Przeciwieństwem tego nurtu jest moda cyrkularna. 

Moda cyrkularna – znaczenie dla środowiska 

Działalność tego typu bierze większą odpowiedzialność za to co “wypuszcza” na rynek. Konkretne produkty mają krążyć w obiegu, tak długo, jak to tylko możliwe. Negowany jest zachłanny konsumpcjonizm, który polega na nabywaniu i wyrzucania danych artykułów. Założenie to ma ograniczyć wydobycie surowców i powstawania odpadów. Najistotniejszy głos mają tutaj producenci, którzy powinni używać lub wypuszczać elementy, które będą trwałe i łatwe do przetworzenia. 

Niemniej jednak niezwykle istotną rolę odgrywają tutaj sklepy secondhand, które oferują ubrania i dodatki z drugiej ręki, tworzą krąg w świecie mody, w którym są rzeczy, perełki nadające się do użytku, które nie wylądują w lasach, rzekach czy oceanach, nie zaśmiecą naszej planety, a znajdą dom w nowej garderobie. 

Fast Fashion, a perełki z secondhandów 

Moda z tanimi ubraniami niskiej jakości jest marnotrawstwem surowców, wody, energii, jak i ludzkiej pracy. Przykładowa bluzka może “rozlecieć się” po kilku praniach. A jeśli miała w składzie mieszanki różnorodnych materiałów np. 55% bawełna, 25% wiskoza i 20% poliester, to jest ona bardzo trudna do przetworzenia. Najlepiej sprawdzają się ubrania wykonane z jednego materiału z ewentualnymi akcesoriami (np. guzikami) łatwymi do odczepienia i przetworzenia. 

Wybierając secondhandy możesz upolować prawdziwe perełki, które mają kilka albo kilkanaście lata i pomimo swojego wieku wciąż wyglądają świetnie i przy odpowiednim użytkowania posłużą Ci przez długi czas. 

Sklep Aflila – tak dla ekologicznej i zrównoważonej mody cyrkularnej 

W prowadzonym przez nas secondhandzie online znajdziesz różnorodne ubrania z drugiej ręki - postawisz na planetę, oszczędność i ciekawe stylizacje. Dodatkowo, dzięki wygodnej formie online możesz komfortowo szukać perełek do swojej szafy. My stawiamy na modowy krąg, a Ty? Zobacz, że cyrkulacja ubrań i nadawanie im drugiego życia to świetna zabawa, oszczędność i szczypta adrenaliny.


Afilia | ul. Akacjowa 11, Czeczotki, 05-152 Czosnów, woj. mazowieckie | telefon: 459 411 618 , e-mail: kontakt@afilia.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl