Moda na odzież z drugiej ręki trwa w najlepsze – coraz więcej osób chętnie odwiedza stacjonarne i internetowe secondhandy w poszukiwaniu oryginalnych i ekologicznych ubrań.
I ma to sens! Branża odzieżowa każdego roku produkuje ponad 100 miliardów sztuk ubrań, z których duża część nigdy nie trafia do konsumentów. To ogromny problem systemowy, z którego konsekwencjami mierzymy się już dzisiaj, a jego ostateczne skutki mogą być naprawdę opłakane.
O co chodzi z pustynią Atakama w Chile?
Czy pustynia kojarzy Ci się dużym, piaszczystym obszarem, prawie całkowicie pozbawionym fauny, flory oraz śladów działalności człowieka? Tak właśnie powinno być, tymczasem pustynia Atakama w Chile zamieniła się... w wysypisko śmieci, na które rocznie trafia kilkadziesiąt tysięcy (!) ton nowych i zużytych ubrań. Brzmi przerażająco - i tak samo wygląda, szczególnie, że tworzywa, z których wyprodukowana została odzież, mogą się rozkładać nawet przez 200 kolejnych lat. A to oznacza, że chilijski krajobraz nieprędko ulegnie zmianie.
Bezradność wobec nadprodukcji odzieży
Im bardziej świadomi jesteśmy szkód, jakie ludzkość wyrządza codziennie naszej planecie, tym bardziej bezradni czujemy się wobec obowiązującego systemu. Zdjęcia wysypiska śmierci na pustyni Atakama słusznie wywołują w nas ból, gniew, niezrozumienie i bezsilność. Nawet jeśli nie możemy bezpośrednio wpłynąć na decyzje rządów wysoko rozwiniętych krajów, możemy zadbać o codzienne, niewielkie gesty, które pomogą nam się uwolnić od poczucia winy związanego z możliwą katastrofą klimatyczną. Jednym z nich jest kupowanie w secondhandach!
Secondhandy: wyraz sprzeciwu wobec nadprodukcji ubrań
Nadprodukcja ubrań to zjawisko absurdalne i niezrozumiałe, a jedynym sposobem na wyrażenie sprzeciwu wobec niego jest ograniczenie konsumpcji. Nie oznacza to, że musimy zupełnie rezygnować z zakupów odzieżowych! Warto natomiast wybierać secondhandy: miejsca odpowiedzialne środowiskowo, których oferta jest dziś równie (albo nawet bardziej) bogata co asortyment najbardziej znanych sieciówek. Zakupy z drugiej ręki możemy robić stacjonarnie lub online, w coraz bardziej popularnych secondhandach internetowych.