Pytanie zadane w tytule może być nowością nawet dla osób, które w swoich codziennych działaniach kierują się pobudkami ekologicznymi. Do naturalnych metod pielęgnacji często podchodzi się z pewną rezerwą: obawiamy się, że okażą się one zbyt czasochłonne i mało skuteczne. Często brakuje nam po prostu czasu i chęci na właściwe zgłębienie tematu.
Dlaczego warto stosować ekologiczne metody prania?
To pytanie nadrzędne, na które należy uczciwie odpowiedzieć, zanim zaczniemy “nawracać” na pielęgnację garderoby ekologicznymi metodami. Współczesny człowiek jest już tak przyzwyczajony do obecności chemicznych związków i substancji w swoim otoczeniu, że stał się zupełnie obojętny na ich potencjalnie szkodliwe działanie. Silne detergenty nie są jednak obojętne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – niestety. Proszki i płyny o chemicznym składzie dają się szczególnie we znaki alergikom, powodując podrażnienia skóry i oczu. Stosowane regularnie mogą stać się przyczyną wielu innych poważnych schorzeń i dolegliwości: zaburzeń gospodarki hormonalnej, problemów układu oddechowego, a nawet nowotworów.
Drugi ważny powód, który należy wziąć pod uwagę, przeprowadzając rewolucję na swojej łazienkowej półce: ochrona środowiska. Obecne w wielu proszkach fosforany, sztuczne barwniki i składniki zapachowe to substancje, które znacząco przyczyniają się do degradacji naszej planety. Żyjemy w XXI wieku – wszyscy zdajemy sobie już sprawę, że ewakuowane do kanałów zanieczyszczenia nie znikają jak za dotknięciem magicznej różdżki, ale trafiają z powrotem do przyrody, powodując szereg niekorzystnych dla niej konsekwencji.
Naturalna pielęgnacja ubrań
...czyli jakie metody pielęgnacji oraz produkty do prania warto stosować, aby mieć zawsze czyste sumienie?
* Gotowe, naturalne produkty piorące – na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert producentów, których produkty są bezpieczne dla naszego zdrowia i ekologii. Warto jednak nie kierować się wyłącznie nazwą produktu, aby mieć pewność, że nie padliśmy ofiarą zręcznego greenwashingu! Nie wszystkie produkty z “eko”/”bio”/”natura” w nazwie rzeczywiście nimi są. Naucz się samodzielnie czytać etykiety, aby mieć pewność, że w składzie nie występują fosforany, polikarboksylany, zeolity, syntetyczne środki zapachowe i inne niespodzianki.
* Naturalny proszek do prania w wersji home-made – na bazie sody oczyszczonej, boraksu oraz naturalnych płatków mydlanych. Wystarczy zmieszać wszystkie produkty w proporcji 1:1:1, dodając kilka(-naście) kropel swojego ulubionego olejku zapachowego... i gotowe!
* Ocet – brzmi nietypowo? Wystarczy spróbować a przekonasz się, że to doskonałe rozwiązanie. Ocet doskonale usuwa plamy, pięknie odświeża kolor i zapobiega jego blaknięciu oraz zmiękcza tkaniny. Usuwa również nieprzyjemne zapachy i dodatkowo “naturalnie” czyści pralkę. Możesz używać go na dwa sposoby: zastosować inny środek piorący(najlepiej ekologiczny) a ocet dodać do przegródki na płyn do płukania lub uprać ubrania w samym occie. Obawiasz się nieprzyjemnego zapachu na ubraniach? Niepotrzebnie! Po całkowitym wyschnięciu ubrania nie będą miały zapachu octu - uwierz, przetestowane u nas wiele razy ;)
* Naturalne orzechy piorące – brzmi intrygująco, prawda? Choć może nie jest to jeszcze tak powszechna metoda pielęgnacji, egzotyczne orzechy można już bez problemu zakupić w Internecie lub stacjonarnych drogeriach ekologicznych. W łupinach orzechów zawarta jest naturalna substancja myjąca i odtłuszczająca (saponina), która niezwykle skutecznie usuwa zabrudzenia. Są ekologiczne, a przy tym niezwykle wydajne i można z nich korzystać zarówno do prania ubrań kolorowych, jak i białych (wówczas warto jednak wzbogacić porcję prania o odrobinę sody oczyszczonej lub boraksu, aby zachować nieskazitelną biel).
* Rzadsze pranie – brzmi banalnie, ale w tym szaleństwie jest metoda! Choć bieliznę należy oczywiście wyprać po każdym założeniu, wiele innych części garderoby nie wymaga tak częstej pielęgnacji, jak nam się wydaje. Grube, wełniane swetry, których nie nosimy przy ciele czy też sztywne dżinsy możemy spokojnie czyścić dużo rzadziej, jeśli nie zauważyliśmy na nich zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Dzięki tej metodzie ubrania mniej się niszczą i będą nam służyć na dłużej!
Jak widać, alternatyw dla popularnych produktów piorących jest całkiem sporo. Wymienione przez nas metody naturalnej pielęgnacji ubrań wcale nie zajmują więcej czasu, nie pochłaniają też większych środków finansowych. Nierzadko w pełni skuteczny detergent jesteśmy w stanie przygotować na bazie produktów, które posiadamy już w domu. Jedyne, czego nam trzeba to odrobina chęci, aby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i postawić na ekologiczne metody pielęgnacji.